Proč je znalost IT důležitá zrovna pro moje dítě?

Zdravím Vás ještě jednou. Jestli jsem Vás zaujal ve videu, tak jsem moc rád a pokusím se tu shrnout moje postřehy více do hloubky. Pokud se budete chtít na cokoliv zeptat nebo se poradit, tak se mi neváhejte ozvat!
Jakub Valenta

IT pro budoucí uplatnění

V současné době je IT stále nejrychleji rostoucím oborem, který nabírá stále nové pracovníky. Spousta pracovních pozic je nahrazena automatizovanými kódy, roboty nebo jak jistě kolem sebe cítíte, tak chytrými aplikacemi. Možnost, že se tak stane i v budoucnu, je u velkého počtu pracovních míst. Podívejte se, které pracovní pozice jsou ohroženy: ttps://www.bbc.com/news/technology-34066941. Každopádně tento článek nemá děsit, práce bude pořád, jen bude vyžadovat trochu jiné znalosti, než doposud. Také nechci naznačit, že všechny pracovní pozice budou nahrazeny, know-how bude v určitých oborech potřeba vždy. Jen si uvědomte, že vybírat si mezi člověkem s know-how a člověkem, který má stejné znalosti, ale ještě umí skvěle ovládat počítač a jeho programovací znalosti mu zefektivní práci o několik desítek hodin měsíčně, je fakt, který bude potenciální zaměstnavatel zvažovat. Jak si myslíte, že se rozhodne? Tento článek se zaměřuje na lepší IT vzdělání pro Vaše dítě již během základní školy, aby si z těchto nových pozic mohlo vybírat a vědělo, kam svoji kariéru může dovést. 

IT ve škole

Doba se mění a vzdělávací systém silně zaostává. Studenti, učitelé i rodiče si prošli v minulých letech peklem korona krize, která nejvíce poznamenala znalosti dětí. Znalosti, které již nemají šanci dohnat a budou na tento problém narážet po zbytek svého studia. Kdyby náš vzdělávací systém nebyl v tak žalostném stavu již před krizí, tak by se s touto situací dalo něco dělat. Bohužel jsme zhruba 30 let pozadu. Výuka informatiky na našich školách připomíná workshopy s využitím muzejních exponátů.

Možná změna?

Sice jsou plány na změny učení IT do školního roku 2023/2024, ve kterých se bude více řešit programování, ale programování musí někdo učit, což je další velký problém. Není totiž mnoho pedagogů, kteří mají skutečně odpovídající znalosti v IT 21. století. Na pedagogické vysoké škole k nim většinou nepřišli, takže se často jedná o nadšence a původní profesí programátory. Další neznámou tedy je, zda se učitel/ka informatiky raději nevydá do praxe, kde bude mít daleko větší plat. Podtrženo a shrnuto, bude tedy nejspíš trvat dalších x let, než bude na školách výuka IT moderní a odpovídající dnešní době. Nejlepší řešení jsou tedy prozatím zájmové kroužky a kurzy IT. 
Možná se ptáte, proč to vím a proč o tom vůbec mohu mluvit. Jsem učitelem na základní škole, který prošel koronou. Učitel, který připravuje vzdělání v IT tak, aby odpovídalo praxi. Sám jsem se dříve živil jako programátor, ale protože mě dlouhodobě vzdělávání v IT zajímá, vydal jsem se tímto směrem, a tím pádem mohu svým žákům nabídnout současné moderní technologie. Věřím totiž, že vzdělání by nás mělo připravovat hlavně na praxi. Rád bych svým žákům dal šanci vzdělávat se v IT dřív, než to bylo možné u mé generace. Občas si říkám, kde bych asi byl, kdybych začal programovat už na základní škole a ne až v dospělosti :) 

Jak IT vzdělávání vnímají děti?

Osobně si myslím, že děti na tradiční základní školu chodí hlavně kvůli socializaci, tedy kvůli kamarádům. Výuka je často zas až tak nezajímá a u některých předmětů i silně otravuje. A ono se není až tak čemu divit, protože klasické školství tak úplně nehledá talent konkrétního dítěte. Je důležité vyložit látku, dodržet sylaby, není čas ani prostor pracovat na individuálních potřebách konkrétních žáků. Třeba vašeho dítěte. 
Samozřejmě jsou i alternativní formy vzdělávání, které naopak individualitu dětí vyzdvihují, těmi jsem ale já sám neprošel, zde se tedy věnuji formě výuky na tradiční základní škole. Tu bohužel považuji za trochu děsivou a v podstatě demotivující. Demotivující ve smyslu hledání vlastních schopností a talentů, které může dítě rozvíjet a je v nich podporováno. Pozitivní motivace a individuální přístup je podle mého názoru při vzdělávání zásadní, a v tradičním školství zoufale chybí. 

Jak to mohu zlepšit?

Momentální odpovědí na kvalitnější vzdělání s individuálním přístupem jsou volnočasové aktivity. Kroužky nebo osobní doučování. Věřím tomu, že systémová změna naše školství čeká a dokonce se i částečně děje, ale aby Vaše děti do té doby nedospěly… Není tedy na co čekat, do kroužků IT můžou začít chodit už teď. 
Jelikož si čtete tento text, tak předpokládám, že chcete poradit, jak začít s IT zrovna s Vaším synem/Vaší dcerou. Určitě se ozvěte, pokud chcete probrat možnosti a potřebujete něco prodiskutovat.

Kdy a jak začít?

LEVEL N. 1 - 9 let

Doporučuji začít v podstatě co nejdřív, zhruba od 9 let, a to jednoduchým programováním v grafických jazycích. Osobně preferuji Scratch, případně programování v Minecraftu. 
Pomaličku lehounce a hlavně hravě a zábavně vybudujeme pevné základy, proto je skvělé začít programovat v oblíbené hře Minecraft. Vaše dítě tak zjistí, že zábava na počítači nemusí být jen hraní her, ale že může samo něco objevovat a vytvořit. Pokud Vaše dítě ještě nemá s počítačem mnoho zkušeností, doporučuji se nejdříve domluvit 
na osobním doučování. Výhodné je to proto, že se bude učitel věnovat pouze Vašemu dítěti a následně mu doporučí konkrétní kroužek podle jeho talentu a zájmu. 

LEVEL N. 2 - 10/11 let

Druhou úrovní je jazyk Python, který můžou děti také zkoušet v Minecraftu a následně přejít do skutečného programování, tedy ke psaní kódů pro řešení reálných problémů.
Samozřejmě existuje spousta dalších možností, s čím si hrát a co si zkoušet. Programování drobných robotů je jedna z nich. Nejlepší na to je deska Micro:bit, která se dá programovat pomocí bloků nebo Pythonu. 
Chcete, aby Vaše dítě mělo lepší 3D vizualizaci a naučilo se modelovat? Ať vyzkouší 3D tisk. Jednoduché modelování vlastních výtvorů, které si pak může postavit na poličku nebo vám doma doplnit kuchyni. 3D tisk je skvělý první krok pro technické vzdělání. 
Naprogramovat si vlastní web? žádný problém! Rozumnět tomu, jak funguje web, se do života hodí vždycky. HTML, CSS servery atd. 

LEVEL N. 3 - 13 let 

Pokud jste již všechno vyzkoušeli a chcete, aby Vaše dítě umělo do konce základní školy i něco víc, tak koukněte po programovacích jazycích Kotlin a Javascript. Oba jsou hodně populární. Kotlin se používá na tvorbu mobilních aplikací, Javascript zase na zefektivnění webových stránek, aplikací a práci s API. Zde bych se zamyslel, jak je na tom Vaše dítě s Pythonem/jiným jazykem a od 13 let bych klidně začal výuku jednoho z těchto dvou.

LEVEL N. 4 Final (2x týdně po dobu 8 měsíců)

Tento level je poslední, který momentálně nabízíme, a je určený nadšencům do IT, kteří mají chuť se zabývat programováním intenzívně dvakrát týdně a mezitím se věnovat menším úkolům a samostudiu. Jedná se o praktickou výuku, v rámci které si Vaše dítě vytváří pod vedením lektorů spoustu projektů, které jsou ucelené a mají přesah i mimo programování. LEVEL Final se inspiruje moderní výukou v zahraničí, hlavně ve Skandinávii, kde jsou podobné projekty osvědčenou metodou, jak vést děti a studenty k samostatnosti, sebevědomí a schopnosti přemýšlet a tvořit v kontextu. Výhodou programu je hmatatelný výsledek a portfolio, se kterým se Vaše dítě může v budoucnu prezentovat u potenciálních zaměstnavatelů. My nabízíme celkem dva tyto programy rozdělené podle věku a schopností.

Junior (cca od 12 let)

Účastníci programu se naučí vytvořit svou vlastní hru, ve které zábavnou formou vysvětlí, jak funguje jazyk Python. Finálním výstupem jsou totiž dvě únikové hry se vzdělávacím podtextem. Možná to vypadá velmi jednoduše, ale k takové ucelené hře je potřeba splnit spoustu kroků. Vaše dítě pod vedením odbornice na storytelling nejprve vymyslí příběh hry a poté se pustí do tvorby programovacích úkolů v Pythonu. Natočí pro své hráče tzv. how-to videa, ve kterých předvede, jak se hra hraje a dokonce vytvoří i jednoduchou herní grafiku. Díky těmto úkolům se Vaše dítě také naučí používat administrační prostředí herní aplikace, takže další dovednost v kapse. V posledním kroku zkusí pomocí vlastní grafiky propagovat svoji hru na sociálních sítích a oslovit tak různé hráče. Samozřejmě pokud bude chtít, může hru ukázat jen ostatním v kroužku a vám doma :)
Sečteno podtrženo, za 8 měsíců projde Vaše dítě kvalitním školením s reálným výstupem. Takovým projektem se bude moct Vaše dítě chlubit na každém pohovoru. Ukáže totiž jak své programovací dovednosti, tak i kreativitu, originalitu svých nápadů a schopnost všechny své talenty poskládat dohromady a stvořit funkční výsledek. 

Trainee (cca 13 - 14 let) 

Pro starší zájemce tu máme druhý specializovaný balíček, který se zaměřuje na tvorbu programovacích projektů. Pod vedením lektora si Vaše dítě za 8 měsíců vytvoří celkem 10 projektů a světu je ukáže ve formě článku s videem. S lektorem projdou postupně spoustu dovedností - používání Pythonu, verzování kódu, komentáře, práci s databází, datovou analýzu nebo webové aplikace. 
Všechny tyto projekty si po dokončení programu zapíšou do vlastního portfolia. A co je to konkrétně? Například automatický skript pro vyhledávání informací na internetu, třídič souborů nebo kód, který bude prohledávat youtube videa. Poslední projekty budou již velmi komplexní a žáci v nich vyrobí webové aplikace, které mají řešit určitý problém. Věřte mi, že by se za takový počet projektů nemusel stydět kdejaký juniorní programátor ve firmě. 
Moc rádi nabídneme takto zkušeným studentům brigádu přímo u nás a také jim napíšeme doporučení. Jsem totiž přesvědčen o tom, že po absolvování takto intenzivního programu najde Vaše dítě brigádu/práci i ve zvučnějších firmách. My pro to každopádně uděláme vše, co budeme moct :) 

INSTRUCTIONS

Výše jsem popsal technologie a předměty, které jsme v našem vzdělávacím systému schopni nabídnout, což ale neznamená, že neexistuje i jiná cesta, třeba počítačová grafika. Tu prozatím v nabídce nemáme, ale kdo ví - co není, může být! :) 
Cílem Vzdělání budoucnosti je nabídnout Vašemu dítěti několik levelů vzdělání, díky kterým bude mít v IT světě pevné základy, ze kterých bude moct čerpat celý život. Rádi Vaše dítě také kvalitně připravíme na střední IT školu.
Pokud Vás tento článek zaujal a chcete svému dítěti dopřát vzdělání budoucnosti, podívejte se na nabídku našich kroužků. Scratch, Minecraft, Micro:bit, Python, Web, 3D tisk, Kotlin, Javascript, a máme pro vás taky možnost osobního doučování. 
Jakub Valenta