Mám starší dítě, co všechno mi můžete nabídnout?

Zdravím Vás ještě jednou. Jestli jsem Vás zaujal ve videu, tak jsem moc rád a pokusím se tu shrnout moje postřehy více do hloubky. Pokud se budete chtít na cokoliv zeptat nebo se poradit, tak se mi neváhejte ozvat!
Jakub Valenta
Máte syna/dceru ve věku 11 let a starší? Ideální čas na to přejít do klasického kódu. V tomto věku mají děti většinou zvládnutou základní práci s počítačem a klávesnicí. Pokud tomu tak není, nejlepší cesta k tomu se to naučit je praxe. Pro začátek bych Vám doporučil zvážit, jaké jsou schopnosti Vašeho dítěte a pokud se při práci s počítačem ještě úplně necítí, můžete zvolit jemnější výuku pomocí grafických jazyků. Největšího úspěchu dosáhnete ve chvíli, kdy se děti budou o IT zajímat samy a bude je to bavit. Když je v jejich nadšení budete podporovat a motivovat je, Vaše investice se mnohonásobně vrátí a užijete si společně zábavný a smysluplný čas u počítače. 
Děti ve věku 11 let a starší učím několik let a občas narazím na žáka, který by mohl začít od jednodušší látky, není to ale zas tak častý jev. Každopádně chybu neuděláte, když budete dítě směřovat do programovacího jazyku Python. Také se s Vámi samozřejmě rád poradím a zkusíme pro Vaše dítě vymyslet ten nejlepší IT start, aby ho programování zaujalo a ne vyděsilo. 
Kdykoliv během základní školy začne Vaše dítě s IT, bude mít velkou výhodu a náskok před ostatními. Není tedy potřeba se nikam hnát a mít na svého syna/svou dceru přehnané nároky. Cesta k IT vede přes zájem a nadšení. 

Python

Python je klasický programovací jazyk, v současné době dokonce nejvyužívanější jazyk, jehož znalost bude brzy nutností. Pokud je Vaše dítě připraveno na další krok, vybral bych pro něj právě Python. V tomto jazyce se totiž dá vytvářet téměř cokoliv. Python = webové aplikace, práce s daty, automatizace, robotika, umělá inteligence. Tento jazyk je velmi čtivý,  přehledný a má velkou skupinu uživatelů, díky čemuž je možné vyřešit jakýkoliv problém během několika vteřin.

Minecraft Education

Nejlepší úvod do programování je bezesporu oblíbená hra Minecraft. Její edukativní edice umožňuje programovat přímo ve hře, a to pomocí blokového kódu. Programování v Minecraftu patří mezi moje nejoblíbenější kroužky, které mám možnost vést. Děti to strašně baví a přiznám se, že ani já se nenudím, protože jejich kreativita využitá na drobné hacky a automatizaci hry mne nepřestává překvapovat. Až bude dítě připraveno, tak zde může přepínat jazyky a vyzkoušet si programování pomocí Pythonu.

Kotlin a Javascript

Jestli má Vaše dítě zkušenost s programováním v Minecraftu a rozumí si s Pythonem, je na čase podívat se po něčem složitějším. Co takhle vytvořit si vlastní Android aplikaci? Váš syn/Vaše dcera k tomu bude potřebovat programovací jazyk Kotlin, který je v tuto chvíli nejrychleji rostoucím jazykem. Javascript zase ocení ti, kdo chtějí využít svoje znalosti tvorby webových stránek a posunout je o level výše. 

Co se mohu doporučit dál?

Je možné, že Vaše dítě nebude chtít začít objevovat IT svět přímo programováním, ale bude mít chuť zkusit něco jiného. V tomto případě bych doporučil poohlédnout se po kroužcích 3D tisku nebo tvorby webových stránek. Věřím, že tyhle aktivity Vašeho syna/Vaši dceru taky skvěle motivují zorientovat se v IT.