- 2 minut čtení
Vzhledem k aktuální situaci jsme se namísto krásných prostor společnosti Avast sešli online, jak je dnes již už zvykem. V sobotu v 9 ráno jsme se všichni účastníci připojili k přes Google Meet k online workshopu, aby se naučili něco nového o Pythonu a užili si trochu jinak předvánoční atmosféru.
Zájemců bylo dle očekávání mnoho, a tak jsme je museli vybírat podle kreativity odpovědi na zdánlivě jednoduchou otázku související s etickým hackováním, která zněla: "Kdybyste mohli hacknout cokoliv na světě, co by to bylo a proč?".
Musíme uznat, že bylo velmi náročné vybrat 20 ze všech těch kreativních a promyšlených odpovědí. Nevybraným účastníkům mohl být útěchou alespoň videozáznam z workshopu se všemi potřebnými materiály a příslib opakování takové akce v budoucnu.
Ale teď už k samotnému workshopu.
Na úvod jsme se dozvěděli něco o tom, k čemu se programovací jazyk Python používá, jak se v něm pracuje a základní pravidla programování v tomto jazyce.
Naučili jsme se základní pojmy, příkazy, cykly a to, k čemu se používají, včetně stringů, proměnných, for cyklů a jiných.
Postavili jsme se před poměrně náročný úkol a to zautomatizování dopisu pro Ježíška pomocí webscrapingu. Respektive vytáhnout preferované dárky z různých webu do jednoho souhrnného souboru s veškerými informacemi, které k tomu potřebujeme či chceme.
Proto nebyl primární úkol se naučit veškeré podrobnosti o programování, ale především se naučit základy a pochopit, jak Python funguje, jak s ním pracovat, a co všechno se v něm dá udělat.
Co jsme tedy vytvořili?
Na ukázku jsme si vybrali web heuréka a nechali si z něj vytáhnout různé knížky, figurky filmových postaviček a jiné super věci, které by si účastníci přáli k Vánocům.
Na konec workshopu si účastníci odnesli hotový kód, který si mohli doma upravovat a dále s ním pracovat, aby si mohli vytvořit svůj "vyscrapovaný" dopis pro Ježíška.