JavaScript

JavaScript je multiplatformní, objektově orientovaný, událostmi řízený skriptovací jazyk, jehož autorem je Brendan Eich z někdejší společnosti Netscape. Jeho syntaxe patří do rodiny jazyků C/C++/Java, ale JavaScript je od těchto jazyků zásadně odlišný sémanticky, jde o jiný jazyk.
JavaScript je pomyslnou třešničkou na dortu svaté trojice technologií určených ke kódováníinternetových stránek – HTML, CSS, JS. Tvorba webu i vývoj webových aplikací díky němu nabídnou interaktivnější a příjemnější uživatelské rozhraní. Vývojáři mobilních aplikací pak JavaScript využívají k tvorbě multiplatformních řešení, jež šetří nejen čas, ale i peníze. Co to ale ten JavaScript je a jak funguje?

Co je JavaScript?

JavaScript (JS) je skriptovací jazyk učený pro tvorbu moderních dynamických webů. Byl představen v devadesátých letech 20. století, jako reakce na klasické statické internetové stránky a otevřel prostor pro interaktivní webové aplikace i příjemnější uživatelské rozhraní doplněné animacemi a 2D i 3D grafikou. JavaScript je prioritně určen ke zhotovování klientských částí aplikací, s příchodem Node.js a podobných technologií však dokáže plnohodnotně figurovat i na straně serveru.
Označení „JavaScript“ může evokovat ke spojitosti s programovacím jazykem Java. Až napodobnou syntaxi však mezi oběma jazyky není žádná souvislost. JS je pouze marketingovým označením původního ECMAScript, ke kterému se tvůrci uchýlili kvůli tehdejší popularitě starší Javy. 
Programy psané v JavaScriptu se nazývají skripty a zapisují se přímo do HTML kódu. Díky tomu si základy JavaScriptu mohou osvojit i úplní začátečníci. V minulosti se JS potýkal s problematikou nedostatečné kompatibility prohlížečů, v důsledku čehož se stránky uživatelům nezobrazovaly správně.
Dnes je ovšem součástí většiny webů, přičemž jeho popularita neustále stoupá a to i díky javascriptovým frameworkům, jako je React, Vue nebo Angular. S postupem času JavaScript rozšířil své pole působnosti i na vývoj mobilních aplikací, kde prostřednictvím technologií, jako je React Native, umožňuje současnou tvorbu appek pro více platforem – obvykle Android a iOS.

Výhody a nevýhody JavaScriptu

Svižnost je tedy první předností JavaScriptu. Mezi jeho další výhody patří plná integrace s HTML a CSS, rychlejší interakce a dynamické načítání stránky. Tím, že je kód vykonáván, až v prohlížeči umožňuje například změnu obsahu, aniž by došlo k fyzickému znovunačtení stránky.
Příkladem mohou být vyhledávače jako Google nebo Seznam. Pokud do pole pro vyhledávání nebo lišty pro URL v prohlížeči (Opera, Chrome) začnete psát klíčová slova, která chcete vyhledat, tak vyhledávač bez potvrzení vyhledávání sám navrhne nejčastěji vyhledávané fráze. Tuto funkcionalitu umožňuje právě JavaScript. Dalším příkladem mohou být formuláře, které vás upozorní na chybějící položku ještě před odesláním.
Dalšími výhodami JavaScriptu jsou bezpochyby jeho rozšířenost, nabídka frameworků, jež usnadňují tvorbu opakovaných částí webů i webových aplikací a databáze API, která usnadňuje do appky integrovat funkcionalitu nástrojů třetích stran. Mezi nevýhody JavaScriptu je možné zařadit:
  • potenciální hrozbu zneužití kódu, který se běžně zobrazuje v prohlížeči vedle HTML,
  • riziko nekompatibility nebo spíš zákazu JavaScriptu v prohlížeči, v důsledku čehož by se stránka nezobrazila správně,
  • absence možnosti přístupu a přepisu jiných dat, než jsou cookies.
Proti zneužití kódu již existuje řada technik, kterými mu lze zabránit. Při správném ošetření se tak není čeho bát. Nekompatibilita v současnosti už také příliš nehrozí, stále je však aktuální riziko zablokování zobrazování JavaScriptu v prohlížeči uživatelem. Na to je třeba při kódování myslet a navrhnout stránku tak, aby mohla fungovat i bez JS.

Využití JavaScriptu

JavaScript lze využít u zmíněných formulářů, ať už jako kontrolní prvek nebo při automatickém doplňování jednotlivých položek – ku příkladu jméno a příjmení. Další využití JS nalezne při asynchronní komunikaci, kde není nezbytně nutná interakce s uživatelem, viz zmíněné vyhledávače. S tím se pojí i událostmi řízená funkcionalita – animace po přejetí myší apod.
Mimo to je zde i zmíněný vývoj multiplatformních (hybridních) mobilních aplikací a jednoduchých her spouštěných v prohlížeči. JavaScript je ovšem též efektivním nástrojem při vytváření responzivního webdesignu a usnadněním při tvorbě CMS nebo sociálních sítí.
Pokud o tvorbě digitálního projektu (aplikace, web, …) s využitím JavaScriptu uvažujete, tak nás neváhejte kontaktovat.
Zdroj: rascasone.com

Odběr novinek

Nechejte si ujít exkluzivní nabídky našich kroužků? Přihlaste se svým emailem a my Vám přineseme ty nejzajímavější novinky přímo do vaší schránky. Nepromeškejte příležitost! Pokud se ještě rozmýšlíte, vězte, že naši odběratelé jsou vždy mezi prvními, kdo se dozví o všem novém.
Odesláním souhlasím se zpracování osobních údajů.