Zdravím Vás ještě jednou. Jestli jsem Vás zaujal ve videu, tak jsem moc rád a pokusím se tu shrnout moje postřehy více do hloubky. Pokud se budete chtít na cokoliv zeptat nebo se poradit, tak se mi neváhejte ozvat!
Jakub Valenta
O tom, že je náš školní vzdělávací systém v IT velmi pozadu, víme všichni. Myslím, že na základní škole by měly děti proniknout do problematiky programování a práci s algoritmy, a to už na konci prvního stupně. Sice se už dlouho chystá změna v osnovách RVP, ale na zavedení do praxe si budeme muset ještě chvilku počkat. Zajímavé je, že dnešní generace dětí vyrůstá na mobilech a tabletech, ale pro velkou část z nich je složité i základní ovládání počítače.
Nachystal jsem si tedy pro Vás několik tipů, které vás spolu s Vaším dítětem zavedou do IT světa. Bonusy jsou společně strávený čas a nadšení Vašeho syna/Vaší dcery do IT. To se totiž rozhodně neztratí!
Jak trávit IT čas s dítětem doma?
Základní znalost počítače můžete dítě naučit Vy sami v pohodlí domova. Doporučil bych Vám začít mezi 1. - 3. třídou a udělat ze zkoumání IT váš nový společný koníček. Jako u sportu či hry na hudební nástroj je základem pravidelnost a trénink, takže pokud budete IT věnovat zhruba hodinu týdně, mnohonásobně se vám to oběma vrátí.
No a co spolu zkoumat? Projděte s dítětem postupně úplné základy. Jak se počítač zapíná, k čemu slouží plocha počítače, jak se používají textové soubory. Určitě vás bude společně bavit tvořit v Malování, projděte si také to, k čemu je Excel, Word a Powerpoint. Věřím, že vytvořit prezentaci o společné dovolené může být docela velká zábava. A co takhle, kdyby Vaše dítě vedlo rodinný deník společných víkendů ve Wordu? Možností je spousta a na začátku je důležitá hlavně základní počítačová gramotnost. Dopřejte si svobodu a hlavně legraci, zkuste jako rodič na chvíli zapomenout na správnost a užitečnost splněných úkolů a užít si jen nadšení z toho, co všechno jde na počítači dělat a tvořit. Uvidíte, že se nadšení Vašeho dítěte časem promění v dovednost.
Konkrétní tipy na práci s počítačem hravější formu:
- V excelu děti rády vybarvují jednotlivé buňky a tvoří tak obrazce nebo nápisy.
- Dejte si soutěž na čas a zkuste, kdo bude v nějaké aktivitě rychlejší.
- Vytvořte prezentaci o kamarádech, rodině nebo oblíbené hře.
- V textovém souboru vytvořte z písmen nějaký obličej.
Práce s internetem.
V dnešní době najdeme na internetu v podstatě všechno, co potřebujeme. Nevím, jak jste to měli na začátku práce s internetem Vy, ale pro mě to bylo obrovské ulehčení práce a zábava. Zajímavé je, že současné děti hledání na internetu většinou berou jako práci a rády se tomu vyhýbají. Je tedy dobré tuto aktivitu převést zpátky do kolonky zábava a spojit ji například s oblíbenou počítačovou hrou, u které je fajn si tzv. vygooglit doplňující a zajímavé informace.
Třeba takto: Jak postupovat po splnění úkolu? Co dělat na této překážce? Jak funguje tahle zbraň? Takhle ukážete svému dítěti to, že má informace na dosah ruky. Stačí se jen správně zeptat Googlu. Hra, která vás společně bude bavit, může být třeba Minecraft. Mezi dětmi je velmi oblíbená a je to opravdu tvořivá hra. K Minecraftu najdete spoustu článků a rad na internetu a taky třeba tutoriály na Youtube. Všechno společně projděte a věřím, že se ani jeden z vás nudit nebude. Nezapomeňte, že pokud se dítě naučí ptát internetu na odpovědi, tak se daleko rychleji naučí jakoukoliv problematiku.
Práce s klávesnicí
Umět pracovat s klávesnicí je také důležité. Základy proberte společně a ukažte svému dítěti i nějaké klávesové zkratky. Pokud nebude vědět, jak se co píše, je dobré ho odkázat zase na Google a dokázat tak, že se dá najít odpověď opravdu na všechno.
Druhá osvědčená metoda je tisk klávesnice na papír, na kterém budou vypsány všechny potřebné zkratky a klávesy, dítě se je tak rychle naučí díky názornosti a opětovnému používání.
Škola hrou
- Ta nejdůležitější věc na konec: Během vaší společné hodiny nezapomínejte na hraní her. Máte skvělou možnost zavzpomínat na arkádovky z dětství a zasoutěžit si se svým dítětem. Když hodinu rozdělíte na 40 minut zábavné práce a 20 minut hraní, tak se oba budete těšit na společné hry.
- Nechte dítě, ať Vás ve hrách, které umíte, postupně porazí. Bude z toho mít radost a rádo se od Vás zase něco naučí :)
- Hrajte také hry, které má rádo Vaše dítě, a porazte zase Vy jeho. Dáte mu tím najevo, že se snažíte pracovat na nových znalostech a získáte si tím jeho respekt.
- Které hry vyzkoušet? Dino Run, Tekken, Mario, Pac-Man… a další arkádové hry, které Vás zaujmou.
Jak přistupovat k tomu, co bude dítě dělat ve škole?
Doporučil bych Vám si zjistit, kdo a jak učí informatiku na škole, kde Váš syn/Vaše dcera studuje. Podívejte se na sylabus a hledejte tam znalosti programování a algoritmů. Pokud škola tyto možnosti nemá, a nebo je má až ve vyšších třídách, ve kterých se děti připravují na přechod na střední, tak tam vidím problém. Děti na základní škole jsou schopny velmi rychle vstřebat programování a nabýt důležitých základů, které jim budou sloužit celý život. Právě proto je podstatné začít co nejdřív.
Doba, ve které člověk potřeboval umět jeden cizí jazyk, řídit auto a trochu rozumět počítači, je už dávno pryč. Teď jsme v době digitální a v té bude třeba rozumět programování. Ten, kdo nebude mít alespoň základy, bude pozadu.
Pokud vaše dítě nenajde kvalitní informatiku ve své škole, doporučuji vyhledat kroužky/osobní doučování, což mu pomůže tuto mezeru zaplnit. Na úplný začátek seznamování se s programováním navrhuji soukromé doučování. Lektor se může věnovat pouze Vašemu dítěti a zkoumat, v čem vyniká a co je naopak potřeba zlepšit. Na základě toho může navrhnout další postup pokračování v kroužcích. Další výhoda učení jeden na jednoho je velká pravděpodobnost Vaše dítě pro IT opravdu zapálit. Skvělou možností jsou ale také skupinové kroužky, ve kterých může být programování velká zábava díky ostatním spolužákům a k zápalu dojde také.
Obě cesty vedou ke stejnému cíli, zahořet pro IT. Záleží jen na vás, kterou vyberete a ve které se Vaše dítě bude cítit dobře. A začít můžete opravdu brzy, od 9 let jsou dle mé zkušenosti děti připraveny na základní grafické programování a od 11 let na programovací jazyk Python. Jeho znalost mohou rozvíjet až do 9. třídy a k Pythonu je samozřejmě možné přidat i další programovací jazyky.
Na to je ale ještě spousta času a teď sám zkrotím své nadšení, protože tohle je velmi důležité. Pokud cítíte, že dítě počítač samo nezvládá ovládat ani na základní bázi, tak ho prosím do programování nenuťte, tím vyvoláte jen nechuť a bude těžší tuto nelibost v budoucnu překonat. Věnujte mu ale společný čas, zkoumejte základní funkce počítače a dítě k nám přihlaste, až si bude jistější a s počítačem se trochu skamarádí.
Pokud Vás tento článek zaujal a aspoň trochu Vám pomohl přemýšlet nad IT ve školách, tak jsem rád. Mohu Vám nabídnout kvalitní kroužky/osobní doučování i speciální praktickou výuku, která Vaše dítě posune k dovednostní výbavě 21. století a možná mu zajistí během střední skvělou stáž či brigádu a v budoucnu třeba i lepší povolání. Koukněte na naši nabídku a snad si vyberete. Kdyby ne u nás, tak doufám, že aspoň někde jinde :)