Zdravím Vás ještě jednou. Jestli jsem Vás zaujal ve videu, tak jsem moc rád a pokusím se tu shrnout moje postřehy více do hloubky. Pokud se budete chtít na cokoliv zeptat nebo se poradit, tak se mi neváhejte ozvat!
Jakub Valenta
Vaše dítě je ve věku, kdy je připraveno chápat práci s jednoduchými algoritmy. Jen je třeba postupovat krok po kroku, vysvětlovat vše něžnou formou, a zvolit správný programovací jazyk. Obecně ale platí, že 9 je ideální věk pro vstup do IT světa.
Jako učitel na základní škole jsem zkusil stejně staré děti nechat pracovat s klasickým kódem a se zlou jsem se potázal. Děti byly schopné chápat, co kód dělá, ale už ne ho napsat, prostě to na ně bylo ještě moc komplikované.
Další hodinu jsem přišel s blokovým (obrázkovým) programovacím jazykem a zkusil úplně stejný úkol. Tentokrát děti zvládly kód vytvořit podle zadání samy a ke konci hodiny dokonce zkoušely i vlastní kódy. A co víc, měly opravdovou radost z toho, že jim to jde!
Grafický jazyk je velmi intuitivní a odbourává problém opisování složitého kódu. Moje třída tak začala brzy vytvářet jednoduché projekty, ve kterých se postupně ukázalo, co všechno lze programovat. A tomu říkám ideální start do programování. Děti poznávají IT svět prostřednictvím hry a cítí motivaci dozvědět se víc a taky si vše vyzkoušet. Co víc si může učitel i rodič přát! :)
Znalost a vnímání algoritmů a kódů považuji v dnešní době za strašně důležitou věc. Pojďme se tedy podívat na několik konkrétních možností různých programovacích jazyků pro ty nejmladší programátory.
Scratch
Nejjednodušší formou programování je využití grafických jazyků. Já bych Vám doporučil podívat se po jazyku Scratch. Je to velmi intuitivní jazyk a jeho základní algoritmy se dají pochopit opravdu rychle. Využití těchto algoritmů si děti mohou vyzkoušet na programování her, které si může zahrát celá rodina, začátky programování tak budou hned o něco zábavnější!
Micro:bit
Stejný programovací jazyk pak doporučuji využívat dál při práci s programovatelnou destičkou Micro:bit. Zde se dítě naučí základy robotiky a prohloubí už nabyté znalosti práce s blokovým kódem. Deska Micro:bit se dá rovněž programovat i v Pythonu. Kdyby se Vaše dítě odvážilo zkusit i toto, tak mám pro Vás dobrou zprávu. Kódy se dají navzájem překládat, což znamená, že můžete vidět, jak vypadají i v jiném jazyce. Úžas dětí při překladu jejich kódu ze Scratche do Pythonu je jedna z věcí, která se opravdu neomrzí, a mám ji na tomto stylu výuky moc rád.
Minecraft Education
Nejlepší úvod do programování je bezesporu oblíbená hra Minecraft. Její edukativní edice umožňuje programovat přímo ve hře, a to pomocí blokového kódu. Programování v Minecraftu patří mezi moje nejoblíbenější kroužky, které mám možnost vést. Děti to strašně baví a přiznám se, že ani já se nenudím, protože jejich kreativita využitá na drobné hacky a automatizaci hry mne nepřestává překvapovat. Až bude dítě starší, tak i zde může přepínat jazyky a vyzkoušet si programování pomocí Pythonu.
Pokud Vás tento článek zaujal a chcete svému dítěti dopřát vzdělání budoucnosti, podívejte se na nabídku našich kroužků. Scratch, Minecraft, Micro:bit, Python, Web, 3D tisk, Kotlin, Javascript, a máme pro vás taky možnost osobního doučování.